Badania

 

Ultramaratończycy!!!

 

Zapraszamy do udziału w naszym projekcie:

 

„Wpływ suplementacji preparatami witaminowymi na poziom powysiłkowej odpowiedzi zapalnej i metabolizm żelaza u osób regularnie uprawiających sporty biegowe”.

 

Prowadzimy badania związane z reakcją organizmu na długotrwałe wysiłki tlenowe. Skupiamy się głównie na gospodarce żelaza oraz ochronie komórki. W tym celu proponujemy udział w naszym badaniu w dwojaki sposób.

Szukamy chętnych, którzy zgodzą się przyjąć dużą dawkę dostępnych powszechnie suplementów przed zawodami (np. wit D, wit C, wit E, szczegóły indywidualnie). Działanie takie nie gwarantuje lepszego wyniku sportowego jednak zapewnia mniejsze uszkodzenia powysiłkowe co potwierdza literatura naukowa oraz nasze wcześniejsze badania.

Szukamy również osób, które ufają swoim, sprawdzonym metodom i nie chciałyby eksperymentować z nową suplementacją w dniu zawodów a chcą poznać reakcję swojego organizmu na wysiłki o tym charakterze. Takie działanie pozwoli nam na porównanie  i ocenę czy warto stosować duże dawki poszczególnych suplementów w tego rodzaju wysiłkach bezpośrednio przed zawodami.

                                               Serdecznie zapraszamy!

Ramowy opis projektu

 

Wszelkie formy wysiłku fizycznego stanowią nieodzowny element życia człowieka i niosą za sobą wiele korzyści dla zdrowia i ogólnej kondycji fizycznej organizmu. Powszechnie wiadomo, że podczas treningów i ćwiczeń fizycznych uruchamiane są mechanizmy biochemiczne, których przebieg analizowany jest na podstawie oceny zmian różnorodnych parametrów biochemicznych i molekularnych. Nasilenie występujący zmian jest zależne od charakteru realizowanej aktywności fizycznej, jej intensywności oraz stanu funkcjonalnego osoby ćwiczącej zarówno w aspekcie przygotowania fizycznego. odżywienia jak i stanu czynnościowego tkanek i narządów. W ostatnich latach coraz więcej uwagi poświęca się odpowiedniej suplementacji sportowców i osób amatorsko uprawiających sport, koncentrując się na uzupełnianiu niedoborów żywieniowych jak i zabezpieczaniu  zawodnika na okres realizacji ćwiczeń fizycznych w odpowiedni poziom witamin, mikro, makro elementów oraz substratów odżywczych. Ma to na celu zniwelowanie negatywnych zmian związanych z intensywnym wysiłkiem fizycznym, zredukowanie prawdopodobieństwa wystąpienia urazu i kontuzji oraz skrócenie czasu koniecznego na przywrócenie homeostazy organizmu z stanu przed wysiłkiem.

W przypadku realizacji aktywności ruchowej każdorazowo należy pamiętać o homeostazie żelaza, która warunkuje możliwość pracy i funkcjonowania ciała ludzkiego. Żelazo jest metalem, które jest niezbędne niemal do wszystkich procesów komórkowych z drugiej strony w stanie wolnym może być bardzo toksyczne poprzez stymulację powstawania reaktywnych form tlenu. Wiązanie wolnego żelaza przez różnorodne białka na poziomie komórki prowadzi do jej większej odporności na czynniki stresogenne takie jak uszkodzenie, obciążenie wysiłkowe. Ponadto ograniczenie eksportu żelaza z komórki doprowadzi do spadku jego stężenia w płynie zewnątrzkomórkowym i krwi co również może zwiększyć tolerancje na stres.

Niniejszy projekt ma na celu ocenę zmian stężenia wybranych witamin pod wpływem intensywnego –  wysiłku fizycznego, we krwi osób aktywnie uprawiających sport, oraz ocenę użyteczności stosowania suplementacji różnorodnymi wysokimi dawkami witamin na homeostazę żelaza i równowagę oksydacyjną krwi obwodowej.            W celu dokładnego zanalizowania zachodzących w zjawisk ocenie poddane będą również wybrane parametry stresu oksydacyjnego, stanu zapalnego, metabolizmu żelaza, a także analiza ekspresji genów zaangażowanych w regulację pracy tkanek ciała ludzkiego.

Zastosowane protokoły suplementacyjne mogą nie przełożyć się na osiągnięcie lepszego wyniku sportowego, ale z pewnością mogą przyczynić się do zmniejszenia nasilenia różnorodnych następstw związanych z intensywnym wysiłkiem fizycznym poprzez stymulację wewnątrzustrojowych mechanizmów ochronnych i zabezpieczenie tkanek przed szkodliwym działaniem granicznego wysiłki fizycznego.

Uczestnictwo w badaniu nie wiąże się z żadnymi opłatami. Wszelkie koszty związane
z udziałem w projekcie pokrywane będą ze środków własnych badaczy. Uczestnicy projektu z swojej strony będą proszeni jedynie o oddanie krwi pełnej w trzech odstępach czasowych (przed, bezpośrednio po oraz w okresie kilkunastu godzin od realizowanego wysiłku fizycznego) i przyjęcie różnorodnych przebadanych farmakologicznie i dozwolonych do spożycia preparatów witaminowych. Jednak na każdym etapie badania mogą dobrowolnie odmówić dalszego uczestnictwa w projekcie.

Osoby chętne do udziału w projekcie prosimy o kontakt mailowy wraz z podaniem nr. telefonu :

festiwalgorski.suplementacja@gmail.com

Zespół badawczy:

prof. dr hab. Jędrzej Antosiewicz

dr hab. Małgorzata Żychowska, prof. AWFiS Gdańsk

dr Jan Mieszkowski tel. 501 619 669 –  osoba do kontaktu

dr Błażej Stankiewicz tel.602 380 433 – osoba do kontaktu

dr Tomasz Kowalik

Pozdrawiamy

AWFiS Gdańsk

kierownik projektu prof. dr hab. Jędrzej AntosiewiczFacebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress