1. Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich wystartował!

 

DFBG obchodzi w tym roku dwucyfrowy jubileusz. Po pierwszej dekadzie działalności organizatorzy z dumą i radością patrzą na kolejkę do Biura Zawodów i tysiące zawodników, którzy przyjeżdżają z całej Polski, żeby wziąć udział z jednej z największych imprez biegowych w kraju. 

W czwartkowe popołudnie Wojtek Heliński – ulubiony konferansjer lądeckiej publiczności – dokonał oficjalnego otwarcia Festiwalu. Głos zabrał również Roman Kaczmarczyk, burmistrz Lądka-Zdroju, i Piotr Hercog – dyrektor zawodów i sprawca całego zamieszania. Chwilę później w trasy ruszyli uczestnicy dwóch największych biegów: na 240 i 130 kilometrów.

Dłuższy dystans, Bieg 7 Szczytów, robi pętlę, zaczynając się i kończąc w Lądku-Zdroju. Przed zawodnikami 240 kilometrów zróżnicowanego widokowo i technicznie terenu. Trasa prowadzi m.in. przez Kowadło, Śnieżnik, Jagodną, Orlicę, Szczeliniec Wielki, Kłodzką Górę i Ptasznik. Różnica wysokości wynosi 1164 metry, a całkowite wzniesienie (i spadek) terenu – ok. 7670 metrów. Na ukończenie biegu uczestnicy mają 52 godziny. Wielu biegaczy przyjeżdża do Lądka specjalnie na tę najdłuższą trasę, żeby się sprawdzić i zmierzyć z wyzwaniami ciała i psychiki, a na mecie przeżyć gigantyczną satysfakcję, która przykrywa wielkie zmęczenie.

130-kilometrowy Super Trail wiedzie z Lądka-Zdroju do Kudowy-Zdroju przez malownicze szczyty Gór Złotych, Sudetów Wschodnich i Środkowych oraz Gór Bystrzyckich. Uczestnicy pokonają ok. 3881 metrów wzniesienia terenu, 4021 metrów spadku terenu i 1043 metry różnicy wysokości. Limit czasu na przebiegnięcie tej trasy wynosi 26 godzin. To idealna opcja dla biegaczy, dla których maraton to od dawna zbyt mało, a po przekroczeniu setki nogi same niosą ich do mety.

Z zawodnikami przyjechało wielu kibiców – rodzin i przyjaciół. Wszyscy delektują się imprezą sportową bez ograniczeń pandemicznych, które zmieniły jej charakter rok i dwa lata temu. Lato, słońce, adrenalina, sport i frajda ze wspólnego czasu – taki jest plan na tegoroczny Festiwal. Trzymamy kciuki za wszystkich uczestników, a osobom towarzyszącym życzymy miłego pobytu w letniej stolicy biegów górskich!  

 

 

www.dfbg.pl