Na zawodach jak w życiu – trzeba być dla siebie miłym i kulturalnym, a i pomagać innym jeśli sytuacja tego wymaga. Startując w DFBG 2021 pamiętajcie o zachowaniu zasad, nazwijmy je „sportowym savoir vivre”.

  • Startując pamiętajcie, że strefa startów jest interwałowa. Oznacza to, że bramki startowe dla poszczególnych dystansów otwarte są o różnych godzinach, patrz: http://dfbg.pl/informacje/program a zawodnicy wypuszczani będą co kilka sekund. PAMIĘTAJCIE O ZACHOWANIU DYSTANSU SPOŁECZNEGO!
  • Jeżeli podczas zawodów spotkasz innego zawodnika lub osobę obsługi, która ucierpiała i potrzebuje pomocy zaopiekuj się nim i zadzwoń na numer alarmowy (+4874) 985 lub na numer telefonu, który jest wydrukowany na każdym numerze startowym, a jeśli zejdziesz z trasy koniecznie zgłoś to organizatorowi – numer będzie na numerze startowym!
  • Jeżeli przechodzisz obok zawodnika, który leży lub siedzi i nie ma z nim kontaktu, upewnij się, czy nie potrzebuje pomocy. Jeżeli tylko odpoczywa – zmotywuj go do dalszego wysiłku, aby odpoczywać w najbliższym punkcie odżywczym. Jeżeli ta osoba Twoim zdaniem potrzebuje pomocy, skontaktuj się z numerem alarmowym. Przypadki chodzą parami więc warto przypomnieć sobie ten filmik: https://www.youtube.com/watch?v=QTlWb0g0SXI&ab_channel=%C5%81ukaszStec
  • Wyprzedasz? Krzycz: PRAWA / LEWA WOLNA! Trasa zawodów nie jest własnością prywatną i nie jest zamknięta na czas trwania zawodów. Pamiętaj, że pełne prawo do korzystania z niej mają inni turyści i sportowcy. Wyprzedzaj zawodników lub inne osoby tylko w miejscu gdzie jest to bezpieczne i nie stanowi zagrożenia ani dla Ciebie ani dla osoby wyprzedzanej. Część trasy biegnie przez tereny prywatne i zamieszkałe. Zachowaj ciszę przechodząc przez nie. j. Na odcinkach tras przebiegających po drogach publicznych obowiązują̨ przepisy Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Na tych odcinkach Zawodnicy zobowiązani są do zachowania szczególnej ostrożności i zobligowani do poruszania się zgodnie z przepisami Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.
  • Nie niszcz niczego na trasie zawodów, nie śmieć, nie zrywaj roślinek, grzybów, nie kradnij kamieni i nie przewieszaj oznaczeń – po prostu nie utrudniaj życia sobie i innym bo szkoda na to czasu i wysiłku J
  • Używasz kijków biegowych? Super! Wybiegając ze startu, pokonując odcinek trasy na którym jest większa grupa zawodników pamiętaj o tym aby je złożyć, a jak już z nimi biegniecie to pamiętajcie aby ich ostre „czubki” znajdowały się z przodu. Nikt nie chce stracić oka i wrócić poszkodowanym z zawodów.
  • Na punktach odżywczych i trasie prosimy o wyrozumiałość dla wolontariuszy i obsługi zawodów. Oni nie śpią tak samo jak zawodnicy, a oddają Wam całe serce i siły jakie w sobie mają. A jak już przy punktach odżywczych jesteśmy to:

- każdy z Was musi mieć swój kubek na napoje bo my ich nie zapewniamy;

- nie róbcie wodnych kąpieli korzystając z wody, która znajduje się w termosach;

- jeśli na punkcie są zatory to prosimy: bez nerwów! W tym czasie wyciągnijcie swoje kubki, flaski, pomyślcie co chcielibyście zejść i wypić;

- jak już skorzystacie z bufetu (weźmiecie jedzenie i picie) oddalcie się kilka metrów dalej i dajcie możliwość skorzystania z punktu innemu biegaczowi;

- resztek jedzenia, opakowań po żelach i produktach zamkniętych nie wyrzucamy pod siebie i do lasu. Na punktach jest spora ilość koszy na śmieci w których możecie pozostawić takie odpady – naprawdę nie ma sensu aby leśne zwierzaki jadły takie produkty, nie jest to dla nich ani dobre ani zdrowe.

  • Ważny element dla tras B7S 240km i KBL 110KM. Jeśli chodzi o odcinek trasy na Szczelińcu Wielkim to: Pamiętajcie, że od wejścia na labirynt aż do dolnego zejścia nie ma oznaczeń trasy organizatora. Spowodowane jest to jedno kierunkowym ruchem turystycznym. Jeśli ktoś ma obawy, że sobie nie poradzi to: a) koniecznie wgrajcie tracka w zegarki; b) przed samymi zawodami zajrzyjcie do naszego informatora technicznego, który znajdzie się w pakiecie startowym – dostępny tam będzie schemat labiryntu.

Pamiętajcie, że BIEGANIE to przede wszystkim dobra zabawa! Nie przepychajcie się, zachowajcie kulturę osobistą i czerpcie z tej imprezy jak najwięcej radości!

To by było na tyle z rzeczy bardzo ważnych. Planujcie, przygotowujcie się, widzimy się niebawem w Lądku-Zdroju!