Wystartował Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich!

Rozpoczęła się XI edycja Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich. Jeszcze dziś, na najpiękniejsze trasy Ziemi Kłodzkiej wybiegną pierwsi zawodnicy. W sumie, przez 4 dni trwania, DFBG obejmie 9 dystansów i wiele innych atrakcji!

Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich to 9 tras zróżnicowanych pod kątem długości i stopnia trudności, pomyślanych tak, by każdy, niezależnie od doświadczenia, znalazł coś dla siebie. Ale to nie wszystko, co czeka na fanów biegów, bowiem XI edycja Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich to także spotkania, dyskusje i prelekcje o bieganiu!

A oto, jak wygląda festiwalowy rozkład jazdy.

Czwartek, 13 lipca

7 SZCZYTÓW to najważniejszy bieg imprezy. Jego uczestnicy wystartują dziś o godz. 18:00, by pokonać dystans ok. 240 km. Trasa to pętla ze startem i metą w Lądku-Zdroju, prowadząca przez 7 najważniejszych szczytów Ziemi Kłodzkiej!

SUPER TRAIL to drugi czwartkowy bieg. Wystartuje o godz. 18:00 spod Domu Zdrojowego Wojciech w Lądku-Zdroju. To 130 km szlaków i ścieżek Gór Złotych, Masywu Śnieżnika oraz Gór Bystrzyckich, z metą w Kudowie-Zdroju.

Piątek, 14 lipca

W piątek przewidziane są aż trzy biegi.

Pierwszy z nich, GOLDEN MOUNTAINS TRAIL, to wyjątkowa konkurencja w ramach DFBG, licząca się do klasyfikacji cyklu zawodów Salomon Golden Trail National Series. Długość biegu to ok. 33 km, a jego trasa prowadzi w samo serce Gór Złotych. Golden Mountains Trail wystartuje o godzinie 15:00 z parku koło Domu Zdrojowego Wojciech w Lądku-Zdroju.

K-B-L, czyli Kudowa-Bardo-Lądek to drugi bieg przewidziany na piątek 14 lipca. Jego trasa, o długości ok. 110 km, poprowadzi północną częścią Ziemi Kłodzkiej, szlakami m.in. Gór Bardzkich i Gór Stołowych, by zakończyć się metą w Lądku-Zdroju. K-B-L wystartuje o godz. 20:00 z Kudowy-Zdroju.

Ostatnia piątkowa konkurencja to NOCNY TRAIL - niesamowity nocny bieg o długości ok. 15 km. Na trasie biegacze pokonają łącznie ok. 711 m wzniesień i 710 m spadków, więc zapowiada się ostra walka w ciemnościach! Konkurencja rozpocznie się o godzinie. 22:00, a na pokonanie trasy przewidziane są 4 godziny.

Tych, którzy akurat nie będą na trasie, zapraszamy w piątek o godz. 18:00 do Namiotu Fundacji GOPR w Parku Zdrojowym im. Jana Pawła II, gdzie przedstawiciele firmy PETZL przeprowadzą bezpłatne warsztaty poświęcone dobieraniu oświetlenia do biegów nocnych.

Godzinę później, w tym samym miejscu, marka SALOMON zaprosi na warsztaty dotyczące dobierania obuwia do biegów górskich.

Z kolei o godz. 21:00 w Muszli Koncertowej w Lądku-Zdroju odbędzie się koncert zespołu Skrzynczanki.

Sobota, 15 lipca

Festiwalową sobotę zaczniemy wcześnie, bo już o 4:00 rano! To wtedy z Lądka-Zdroju wystartuje ULTRA TRAIL. Ten bieg o długości ok. 68 km to pętla łącząca trzy najważniejsze miejscowości Gór Złotych: Lądek-Zdrój, Złoty Stok i Stronie Śląskie. W jego trakcie zawodnicy pokonają prawie 3 km podbiegów.

ZŁOTY MARATON to druga konkurencja zaplanowana na sobotę. Trasa o długości ok. 45 km poprowadzi szlakami łączącymi Lądek-Zdrój i Złoty Stok. Biegacze wystartują o godz. 8:00 i będą mieli do pokonania ok. 2041 m podbiegów.

ZŁOTY PÓŁMARATON o długości ok. 21 km rozpocznie się w sobotę o godzinie 11:00. Ten trzeci sobotni dystans to różnica wzniesień ok. 1000 m, limit na pokonanie trasy 5 godzin i najwyższy punkt na wysokości 899 m n.p.m.! Cała walka odbędzie się na malowniczych szlakach okalających Lądek-Zdrój.

O godz. 15:00 wrócimy do namiotu Fundacji GOPR, by wziąć udział w warsztatach udzielania pierwszej pomocy prowadzonych przez przedstawicieli Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, natomiast o 16:00, przedstawiciele marki SUUNTO zaproszą w to samo miejsce na swoje warsztaty, podczas których omówione zostaną funkcjonalności zegarków.

Również o 16:00, tym razem w Muszli Koncertowej, uczestnicy festiwalu będą mieli okazję przysłuchać się dyskusji pt. “Życie biegacza – godzenie pasji z życiem prywatnym”. Rozmawiać będą Natalia Tomasiak, Krzysztof Bodurka, Karolina Obstój, Nina Graboś, Tomek Niezgódka, Anna Foland, a spotkanie poprowadzi Kamil z Black Hat Ultra.

O godzinie 17:00, w namiocie Fundacji GOPR znów porozmawiamy z przedstawicielami marki SALOMON o butach do biegów górskich lub zostaniemy pod Muszlą Koncertową, by przysłuchiwać się panelowi dyskusyjnemu pt. “Organizacja biegów górskich – wyzwania, problemy, szanse”. Dyskutować będą Mirosław Bieniecki (Bieg Rzeźnika), Dariusz Rewers (Festiwal Biegowy ULTRA - WAY), Karol Gołaj i Daniel Chojnacki (Chojnik / Rudawy Festiwal Biegowy) oraz Piotr Hercog (Team DFBG). Prowadzącym i moderatorem spotkania będzie głos Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich – Wojciech Heliński.

Godzina 19:00 to szansa, by ponownie spotkać się z Piotrem Hercogiem w Muszli Koncertowej. Piotr opowie o swojej biegowej pasji, o Peru oraz o planach na przyszłość.

Ostatnią pozabiegową atrakcją soboty będzie koncert Danny Boy Experience, który zacznie się o godz. 21:30.

Niedziela, 16 lipca

Niedziela upłynie pod znakiem biegu charytatywnego TROJAK TRAIL, który rozpocznie się o godzinie 10:00. Biegacze wystartują spod DZ Wojciech w Lądku Zdroju, by następnie wspiąć się na szczyt Trojaka – jednego z najpiękniejszych szczytów Gór Złotych. Cała kwota z wpisowego z tego liczącego 10 km biegu zostanie przekazana na rzecz potrzebujących dzieci z Zakładu Leczniczo-Opiekuńczego w Piszkowicach. Limit czasu w tym biegu ustalony został na 3 godziny, a zapisy na Trojak Trail trwają do ostatniej chwili!

Festiwalowa niedziela będzie także wypełniona atrakcjami dla dzieci! Już o godz. 9:00 w Parku Słowackiego w Lądku-Zdroju ruszy strefa dla dzieci z grami, zabawami i innymi atrakcjami. O 10:00, najmłodsi uczestnicy DFBG będą mogli wziąć udział w warsztatach bębniarskich oraz w warsztatach jogi, a o godz. 11:00 małych miłośników teatru zaprosimy na przedstawienie “Jak Piotruś został superbohaterem”.

O 12:30 rozpoczną się zawody KIDS TRAIL – to biegi na różnych dystansach specjalnie dla dzieci. Tutaj wszyscy wygrywają!

Również w niedzielę, o 13:30, zapraszamy do Muszli Koncertowej na “Licytację dla Piszkowic”, czyli aukcję cennych przedmiotów przekazanych na ten cel przez Fundatorów: sportowców, ludzi kultury i innych osób o wielkich sercach. Liczymy, że wylicytowana kwota, wraz z pieniędzmi uzyskanymi z wpisowego z biegu TROJAK TRAIL, pozwoli nam na zakup sprzętu rehabilitacyjnego dla pięćdziesięciu podopiecznych, którzy w Piszkowicach znaleźli swój dom.

XI Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich zakończy się o godz. 15:00 ceremonią, w trakcie której podsumujemy tę edycję DFBG i nagrodzimy zwycięzców biegów 7 Szczytów, K-B-L i Trojak Trail.

Partnerami wydarzenia są: Salomon, Petzl, Brubeck, Browar Fortuna, Suunto, Volvo V-Motors, Dolny Śląsk, Shokz, Kurort Lądek-Zdrój, Zmiany Zmiany, Jemy Jemy, Attiq i Compass.

Organizację Festiwalu wsparli: Lasy Państwowe, CKiR Lądek-Zdrój, Gmina Bardo, GOPR Grupa Sudecka, Uzdrowisko Lądek-Długopole S.A., Schronisko PTTK Pasterka, Schronisko na Szczelińcu, Medical Partners, Dada Design, Kudowa-Zdrój, Park Narodowy Gór Stołowych oraz Kudowskie Centrum Kultury i Sportu, Hotel Zamek na Skale, Hotel Europa Starachowice.


Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Black Hat Ultra, Kingrunner Ultra, Magazyn Na Szczycie oraz bieganie.pl

Więcej informacji oraz pełny program można znaleźć na stronie www.dfbg.pl