Szanowni Zawodnicy i Uczestnicy Badania

Dziękujemy za zainteresowanie i mamy nadzieję, wyrażenie zgody na udział w naszym projekcie badawczym.

 

Wpływ wysokich dawek koenzymu Q10 na poziom powysiłkowej odpowiedzi zapalnej u osób regularnie uprawiających sporty biegowe.
 

Przed sześcioma laty podczas DFBG badaliśmy wpływ podaży dużej dawki witaminy D na powysiłkową reakcję organizmu. Wyniki zostały opublikowane w czasopismach naukowych. Jeżeli jesteście zainteresowani, linki do artykułów znajdziecie na końcu dokumentu.

Analizując charakter wysiłku jakim jest ultradługi bieg górski i problemy związane z dostarczaniem energii podczas tego typu zawodów, postanowiliśmy w tym roku spróbować wspomóc Wasze organizmy poprzez suplementację koenzymem Q10.

Chcielibyśmy zrealizować dwa różne protokoły. Jeden obejmowałby okres wydłużonej suplementacji (10-14 dni) przed startem i drugi polegający na podaniu maksymalnej, jednorazowej dawki na dzień przed startem w DFBG.

Badania przez nas prowadzone są częścią większego projektu obejmującego różnego rodzaju protokoły suplementacyjne i działania ochronne firmowane przez Gdański Uniwersytet Medyczny, Akademię Wychowania Fizycznego w Gdańsku i Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Jeżeli jesteście zainteresowani szczegółami, piszcie lub dzwońcie, szybko odpowiemy na pytania i rozwiejemy wątpliwości.

Co trzeba zrobić?

Napiszcie na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,

podając imię i nazwisko, nr tel., dystans na jakim zamierzacie wystartować w DFBG, oraz jaka forma suplementacji Was interesuje (10-14 dni lub jednorazowa dawka).

Z doświadczenia badawczego wiemy, że dłuższy okres suplementacji jest korzystniejszy ale chętnie sprawdzimy co dzieje się przy podaniu dawki jednorazowej.

Co dalej?

Skontaktujemy się z Wami wszystkimi i ustalimy miejsce spotkań z każdym indywidualnie lub grupowo jeżeli uda nam się zebrać większą grupę osób w jednej lokalizacji.

Jak to zrobimy?

Schemat realizacji projektu badawczego: suplementacja 10-14 dni.

  1. Rekrutacja zainteresowanych (27.06.-04.07.2024).
  2. Pobór materiału (krew żylna) w tak zwanym punkcie zero (11-15 dni przed startem w zawodach) od osób zakwalifikowanych do udziału w projekcie przed rozpoczęciem protokołu suplementacyjnego, przekazanie suplementów na okres trwania eksperymentu (10 - 14 dni).
  3. Pobór materiału w punkcie pierwszym od badanych osób przed startem w zawodach (mobilne laboratorium Lądek Zdrój, 17-19.07).
  4. Pobór materiału w punkcie drugim od badanych bezpośrednio po zawodach (mobilne laboratorium Lądek Zdrój, 19-21.07).
  5. Pobór materiału w punkcie trzecim w możliwie najdalszym odcinku czasu po zakończeniu biegu (12-24h), (mobilne laboratorium Lądek Zdrój, 19-21.07).

Schemat realizacji projektu badawczego: suplementacja dawką jednorazową.

  1. Rekrutacja zainteresowanych (27.06.-17.07.2024).
  2. Pobór materiału (krew żylna) w punkcie pierwszym (dzień przed startem w zawodach) od osób zakwalifikowanych do udziału w projekcie, podanie jednorazowej dawki koenzymu Q10, (mobilne laboratorium Lądek Zdrój, 17-19.07).
  3. Pobór materiału w punkcie drugim od badanych bezpośrednio po zawodach (mobilne laboratorium Lądek Zdrój, 19-21.07).
  4. Pobór materiału w punkcie trzecim w możliwie najdalszym odcinku czasu po zakończeniu biegu (12-24h), (mobilne laboratorium Lądek Zdrój, 19-21.07).

Opłaty

Uczestnictwo w badaniu nie wiąże się z żadnymi opłatami. Wszelkie koszty związane
z udziałem w projekcie pokrywane będą ze środków własnych badaczy. Uczestnicy projektu z swojej strony będą proszeni jedynie o oddanie krwi pełnej w trzech odstępach czasowych (przed, bezpośrednio po oraz w okresie kilkunastu godzin od realizowanego wysiłku fizycznego) i przyjęcie różnorodnych przebadanych farmakologicznie i dozwolonych do spożycia preparatów witaminowych. Jednak na każdym etapie badania mogą dobrowolnie odmówić dalszego uczestnictwa w projekcie.

„Kiedyś sportowcy, dzisiaj naukowcy”

Nie jesteśmy z nikąd. Pracujemy ze sportowcami bo to nam najbliższe. Przez wiele lat wylewaliśmy pot na różnych sportowych arenach. Skład naszego zespołu:

Dr hab. Jan Mieszkowski – koszykówka, PLK

Dr Tomasz Kowalik – wioślarstwo - Kadra Narodowa

Dr Błażej Stankiewicz – maratończyk z rek. żyć. 2h27’25”

 

Badaliśmy i……

…i startowaliśmy

 

W razie jakichkolwiek pytań pozostajemy do państwa dyspozycji pod adresem mailowym:

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

bądź telefonicznie:

 

dr Tomasz Kowalik: +48 602 521 257

dr hab. Jan Mieszkowski: +48 501 619 669

dr Błażej Stankiewicz: +48 602 380 433

 

 

Pozdrawiamy

AWFiS Gdańsk

kierownik projektu prof. dr hab. Jędrzej Antosiewicz